Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği

Dernegimiz

Derneğimiz

Kastamonu’da fotoğraf adına her şey vardı ama ilimizi fotoğraf camiasında temsil edecek bir kurum yoktu. Üyelerimizden Fahri bey (ÖZBEK); “Vali bey sizi toplantıya çağırıyor” dediğinde çok heyecanlanmıştık.

Valilik Kent Tarihi Müzesinde zamanın valisi sayın Nurullah ÇAKIR’ın başkanlığında bir araya gelen fotoğraf gönüllüsü 3-5 kişi 2007 yılında Kastamonu Fotoğraf Topluluğunu(KASFOT) kurduk. Bu gün ışığı neredeyse tüm Türkiye tarafından görülen bu derneğin ilk kıvılcımı işte o gün parlamıştı.

O günden sonra topluluğumuz hızla büyüdü. Her hafta Rehabilitasyon hastanesinde Dr. Fazıl beyin (KARAKAŞLAR) ev sahipliğinde toplantılar yapıyor, fotoğraf gezileri, sergiler vb. etkinliklerle adımızı duyurdukça giderek daha da güçleniyorduk. Artık Kastamonu’da da fotoğraf adına söz sahibi bir oluşum vardı ve her geçen gün daha çok kişi tarafından tanınıyordu.
2010 yılına gelindiğinde il dışından gelen fotoğrafçıların da önerilerini dikkate alarak bir “Fotoğraf Buluşması” yapma kararı aldık. Bir çok fotoğrafçı tarafından “Türkiye’de yapılan en büyük organizasyon” olarak tanımlanan, il dışından 300 fotoğrafçının ve Türkiye’nin tanıdığı önemli fotoğraf ustalarının davet edildiği bu etkinliği, fotoğraf gönüllüsü arkadaşlarımızın gayretleri ile gerçekleştirdik. Henüz resmi anlamda bir statüsü olmayan ve tamamen gönüllülerden oluşan topluluğumuzun yaptığı bu etkinlik, büyük bir fedakarlık örneği olarak hafızalarda yerini almıştır. Bu etkinlikle birlikte bir anda KASFOT adını tüm Türkiye duydu.
KASFOT giderek markalaşıyordu ve artık resmi bir statüsü olması gerektiğini düşünerek 11.01.2011 tarihinde “Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği” ni kurduk. Derneğimizin kısa adının da yine “KASFOT” olarak kalmasına karar verdik. 2. genel kurulunu bu yıl (2014) başında gerçekleştirdiğimiz derneğimiz, geçen süre içerisinde bir çok başarılı çalışmaya imza attı ve halende çalışmalara devam ediyor.
Önce 2011 “Sahil İlçeleri Fotoğraf Buluşması”nı gerçekleştirdik ve 300 fotoğrafçıyı sahildeki 4 ilçemizde misafir ettik. Bu da büyük bir organizasyondu ve yine KASFOT tarafından gerçekleştirilmişti…Ardından her iki etkinliği kitaplaştırdık ve tüm katılımcılara ve fotoğraf derneklerine gönderdik.
Fotoğrafa olan ilgiyi daha da artırma ve ilimizde fotoğrafçılığın gelişmesi adına (8. dönemi 2014 Mart ayında yapıldı) temel eğitim kursları açtık.
Başta İstanbul olmak üzere Ankara,Bursa, Giresun ve Kastamonu’da üyelerimizin çalışmalarından oluşan sergiler açtık. Bu şekilde ilimizin tanıtımına da katkı sağladık.
Her ay gerçekleştirdiğimiz fotoğraf sunumları ile hem usta fotoğrafçıların çalışmalarını görme hem de üyelerimize çalışmalarını gösterme imkanı sağladık.
Her ay yaptığımız fotoğraf gezileriyle hem ilçelerimizi, hem de yakın illerimizi tanıma ve tanıtma, üyelerimize de daha fazla fotoğraf üretme imkanı sağladık.
2007’de atılan tohum bu gün ulu bir ağaç olma yolunda önemli bir aşama kaydetmiştir. Umarım asırlık bir çınar olduğu günler de gelir…

 

 

Suat Cumali GÜNGÖR
Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Dernegimiz